Borås TME är stadens destinationsbolag

Om bolaget

BoråsBorås TME AB bildades 2010 som ett resultat av ett treårigt projekt mellan Borås Stad och Borås Näringsliv. Bolaget ingår i kommunens koncern och ägs till 91 % av Borås Stadshus AB och till 9 % av Borås Näringslivs ekonomiska förening. Under de senaste åren har både omvärlden och Borås förändrats och i takt med detta har även bolagets uppdrag utvecklats från att inledningsvis ha fokuserat på att locka till sig evenemang och turister till att få en bredare uppgift.

Vårt syfte är att verka för att Borås framstår och upplevs som en mycket attraktiv stad för invånare och besökare. Bolaget ska offensivt marknadsföra staden, men också arbeta aktivt med att förbättra och utveckla nuvarande verksamhet inom besöksnäring och platsutveckling. Vår vision är att människor som befinner sig i Borås ska känna att "Här vill jag stanna!".

Ta del av vår affärsplan (pdf)
Läs mer om platsvarumärket

Medarbetare

På Borås TME är vi 20 engagerade medarbetare som arbetar inom områdena turism, möten och evenemang (TME). En sak som vi alla har gemensamt är att vi brinner för vår stad. Här hittar du kontaktuppgifter till oss.

Alexandra Perez Liberg

Marknadsansvarig

0702-21 57 57
alexandra.perez.liberg@boras.com

Anna Lilja

Ansvarig evenemang och möten

0734-32 75 06
anna.lilja@boras.com

Anna Liljenby

Samordnare stadsliv

0734-32 88 15
anna.liljenby@boras.com

Annika E Andersson

Turistkommunikatör

0734-32 76 90
annika.e.andersson@boras.com

Erica Burman

Grafisk kommunikatör

0734-32 76 88
erica.burman@boras.com

Evelina Parheden

Ekonomiansvarig/Föräldraledig

0766-30 63 89
evelina.parheden@boras.com

Frida Stålhandske

Producent Textile Fashion Center

0704-40 11 91
frida@textilefashioncenter.se

Git Guldare

Centrumledare Textile Fashion Center

0707-76 13 09
git@textilefashioncenter.se

Hanna Eriksson

Digital strateg

0702-59 58 29
hanna.eriksson@boras.com

Henrik Björnander

Projektledare

0733-56 36 02
henrik.bjornander@boras.com

Jessica Till

Ansvarig näringsliv och akademi

0707-36 39 86
jessica.till@boras.com

Katja Sjöblom

Digital kommunikatör

0733-11 34 77
katja.sjoblom@boras.com

Malin Länsberg

Administratör

0766-30 63 95
malin.lansberg@boras.com

Marita Curran

Projektledare

0734-32 75 04
marita.curran@boras.com

Maria Fallbäck

Content manager

0768-88 70 86
maria.fallback@boras.com

Markus Persson

LIA Affärsutvecklare Besöksnäring

0763-21 21 31
markus.persson@boras.com

Niclas Björkström

Administrativ chef

0734-32 75 08
niclas.bjorkstrom@boras.com

Zorka Vukobrat

Turistkommunikatör

0734-32 76 89
zorka.vukobrat@boras.com

Vår styrelse

Styrelsen på Borås TME är med sin omfattande erfarenhet och breda kunskap nyckeln för att driva bolaget framåt. Totalt har bolagets styrelse 12 medlemmar.

Vimplar i färgglada färger

Jubileumsåret 2021

År 2014 fick vi på Borås TME uppdraget av kommunfullmäktige att koordinera och marknadsföra jubileumsåret 2021 när Borås fyllde 400 år. Jubileumsåret blev startskottet för flera stora utvecklingsprojekt och nya traditioner. Alla händelser och aktiviteter, i kombination med att över tusen boråsare engagerade sig i att ta fram jubileumsårets utbud, bidrog till att Borås blev en snyggare, modernare stad, i större kostym.